Keď vás trápi časté močenie

Pred odchodom z domu idete radšej aj dva razy na toaletu a máte strach, aby ste nezostali bez prístupu na ňu? V prípade, že močíte častejšie ako osemkrát denne, mali by ste odhaliť príčinu. Problémy s častým močením má až 16 % žien a 15 % mužov. Príčiny môžu byť rôzne, ale najčastejšie ide o hyperaktívny močový mechúr. Niekedy si môžete za časté návštevy toalety aj vy sami. Vsugerovali ste si strach z pomočenia a preto chodíte na WC častejšie ako vám je treba a týmto zmenšujete kapacitu vášho močového mechúra. Nikdy nedostane možnosť sa naplniť a preto sa zmenší.

koupelna

Hyperaktívny močový mechúrsa lieči tabletkami. Urológ, alebo gynekológ vám spraví bezbolestné vyšetrenie a vy dostanete lieky, ktoré musíte pravidelne užívať. Tieto lieky pôsobia tak, že upokoja močový mechúr a tým sa zväčšuje jeho kapacita. Dĺžka liečby je rôzna, pohybuje sa od troch mesiacov až do jedného roka. Je pravda, že toto ochorenie sa nemusí po liečbe už nikdy vrátiť, ale vo veľa prípadoch sa problém opakuje a preto treba absolvovať liečbu aj niekoľkokrát.
Okrem problémov s mechúrom, môže časté močenie signalizovať aj iné ochorenia. Môžete mať infekciu močových ciest, alebo užívate lieky, ktoré odvodňujú (lieky na tlak, či proti opuchom).

sociální zařízení

Cukrovkári takisto veľmi často behajú na záchod a samozrejme, že aj tehotné ženy. U mužov sa spája časté močenie s problémami s prostatou. Po 50. roku veku sa často prostata zväčší a tlačí na močový mechúr. Okrem zdravotných problémov, môže nadmerné močenie spôsobiť aj pitie veľkého množstva tekutín. Kofeín, alkohol a sladené nápoje, či citrusové plody vedia dráždiť mechúr.

léky

V prípade, že ste neodhalili žiadne ochorenia, môžete problémy s močením odstrániť aj sami. V prvom rade skúste zadržiavať močenie t.j. postupne predlžujte dobu medzi návštevami toalety, snažte sa vydržať čo najdlhšie. Pri močení zadržujte a následne spustite prúd moču niekoľkokrát po sebe. Vyhýbajte sa potravinám a nápojom, ktoré dráždia mechúr. Pite dostatočné množstvo vody, ale približne tri hodiny pred spaním už nepite, aby ste v noci stále nebehali na toaletu.