Poznáte rozdiel medzi doménou a webhostingom?


Ak si chcete založiť vlastnú webovú stránku, budete nevyhnutne potrebovať doménu, ale taktiež webhosting. Je to síce zvláštne, ale ani v dnešnej dobe internetu, nemá mnoho ľudí jasno v tom, čo tieto dva výrazy označujú. „www“ z počítačovej klávesnice.jpg
 
Webhosting seolight.sk môžeme veľmi zjednodušene popísať ako priestor na internete. Ak teda chcete prevádzkovať webovú stránku, tento priestor nevyhnutne potrebujete. V inom prípade, by ste totiž nemali kde ukladať všetky texty, obrázky, videá a iné časti vášho obsahu. Webhosting v podstate nekupujete, ale prenajímate od spoločnosti, ktorá tento priestor vlastní. Môžete ho mať aj zadarmo, čo ale nemusí byť vždy to najlepšie riešenie. Platený webhosting, vás pritom nevyjde na viac ako sto eur ročne.
 
Pod pojmom „priestor“ rozumieme :

  • Email – väčšinou býva súčasťou webhostingu (respektíve domény).
  • Databázový priestor – CMS systémy môžu vyžadovať aj databázu. Jej veľkosť môže byť rozdielna.
  • FTP priestor – priestor kde sa ukladajú / nahrávajú jednotlivé súbory.

 
Tak a teraz poďme k druhému výrazu, k doméne. V podstate sa jedná o názov stránky, teda slovíčko, ktoré nasleduje za písmenkami www a bodkou. Najčastejšie sú používané takzvané domény druhej úrovne a tretej úrovne.seo data7.jpg
 

  • Doméne druhej úrovne obsahuje len názov vášho webu
  • Doména tretej úroveň obsahuje názov vášho webu a taktiež názov webu, respektíve spoločnosti, ktorá vám prenajíma webhosting. Tento druh domény je využívaný hlavne pri freehostingu, teda pri tom, za ktorý neplatíte nič.

 
Ako sme už naznačili neplatený webhosting má viaceré nevýhody. Asi tou najväčšiu, je práve doména tretej úrovne, pri ktorej nemôžete používať názov webu v tvare, akom chcete vy.
Doména a webhosting spolu úzko súvisia. Bez jedného v podstate neexistuje to druhé. Po prečítaní predošlých riadkov, sa vám snáď už nikdy tieto dva výrazy nepopletú.