Skúsenosť ako najväčší dar života

O čom je vlastne život? To je veľmi ťažká, ale dokola sa opakujúca otázka. Aká je však odpoveď? Existuje vôbec nejaká objektívna, celosvetovo uplatniteľná, ktorá by život dôkladne vysvetľovala? Touto otázkou sa zaoberáme mnohí, najmä vtedy keď nás v živote postihne ťažké obdobie. Niekedy sa totiž môže zdať, že všetko čo sa deje nemá žiaden zmysel a my sa len bezcieľne rútime životom. Alebo zo všetkého, čo sme si po dlhú dobu pestovali, starali sa o to, pravidelne zalievali, nakoniec ako mávnutím čarovného prútika nezostane vôbec nič.

staroba

Život býva občas veľmi ťažký, máme pocit, že nikde neexistuje žiadna spravodlivosť. Ako je to predsa možné, že ten, čo sa v živote nikdy poriadne nesnažil, má všetko hneď a naopak ten, čo so životom neustále bojuje nad ním nedokáže za žiadnu cenu zvíťaziť? Vždy nás súži nejaké životné trápenie, keď jedno prekonáme, prichádza akoby automaticky ďalšie, a my nenachádzame správnu cestu von z tohto začarovaného kruhu.

Potom sa zvykneme trápiť, aký má život zmysel, keď sa akokoľvek moc snažíte a neustále sa vám len nedarí. Da sa však predpokladať, že je na vás život taký krutý, alebo ide iba o váš príliš kritický pohľad? Keď na chvíľu zastavíte a rozhliadnete sa okolo seba, potom sa zamyslíte. Čo máte? Ako sa cítite? Ste najedený, odpočinutý? Máte zamestnanie, domov, rodinu? Ste zdravý? Ak ste odpovedali kladne na aspoň väčšinu z týchto otázok, máte oveľa viac ako si len dokážete predstaviť.

chlapci

Nie vždy všetko vychádza presne tak, akoby sme chceli, ale aj napriek tomu to nie je určite až také zlé, aby ste začali pochybovať nad cenou vášho života. Každý život má cenu, a každý jeden deň v ňom hodnotu a skúsenosti a zážitky sú to, čo nám nikdy nikto neukradne. Tie nás formujú a robia z nás to, kým dnes sme, musíme byť za ne vďačný, za všetko pretože aj zlé nás posúvajú len a len vpred.