USA už jednu obchodnú vojnu nedávno vyhrali – s Japonskom

V 80. rokoch bolo Japonsko zlé. Jeho ekonomika bola na vzostupe – druhá najväčšia na svete – a mnohí v Spojených štátoch sa obávali, že budú predbehnutí . Články boli uverejnené varovanie o " Japonskom Amerike " alebo " ekonomický Pearl Harbor ," ako japonské podniky kúpili americké spoločnosti a pamiatky. Zákonodarcovia a komentátori varovali pred rastúcim obchodným deficitom medzi oboma krajinami a sťažovali sa na japonské firmy, ktoré kradli americké duševné vlastníctvo a využívali nekalé obchodné dohody.

kontajner
 
V rozhovore s "Morton Downey Jr. Show" v roku 1989, Trump sám si sťažoval, že Japonsko "systematicky cucal krv z Ameriky – nasať krv von!" "Je to obrovský problém a je to problém, ktorý sa zhorší," povedal Trump o obchodnej bilancii medzi USA a Japonskom. "A oni sa nám smejú." Do tej doby však už došlo k zmene. A ďaleko od predbiehania Spojených štátov, Japonsko sa chystalo ďaleko zaostať.
 
Po nástupe prezidenta Ronalda Reagana do funkcie v roku 1981 začali Spojené štáty tlačiť na Japonsko, aby otvorilo svoj trh americkým spoločnostiam a znížilo obchodnú nerovnováhu medzi krajinami. Kým Japonsko súhlasilo s opatreniami vrátane obmedzenia počtu automobilov, ktoré vyváža do Spojených štátov, panika nad japonskou obchodnou silou rástla – a zákonodarcovia na oboch stranách požadovali opatrenia.

mince
 
Robert Packwood, potom republikánsky šéf finančnej komisie Senátu, sľúbil, že udelí Tokiu "oko za oko … to je všetko, čomu rozumejú". Počas vypočutia finančného výboru z roku 1985 , demokratický senátor Max Baucus povedal, že: "Reagan predpovedal" budúcnosť, v ktorej bude obchod kráľom, orol bude stúpať a Amerika bude najmocnejším obchodným národom na Zemi. Obchod môže byť kráľ a orli môžu stúpať, ale nie sú to americkí orli.
 
V tom roku päť krajín – Spojené štáty, západné Nemecko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo a Japonsko – podpísali Plaza Accord , devalváciu amerického dolára voči japonskému jenu (a nemeckej nemeckej marke). Bola to požehnanie pre Spojené štáty, čo viedlo k zvýšeniu vývozu a zníženiu obchodného deficitu s mnohými západoeurópskymi krajinami. Plaza Accord však nebol skončením americkej akcie proti Japonsku.