Skrášlite si betónový plot, múr, alebo stenu domu

Ak máte na pozemku betónový plot, múrik, alebo chcete ozvláštniť jednu stranu fasády svojho domu, postačí vám k tomu obyčajný brečtan. Aby ste dosiahli efekt, aký poznáme z filmov, je potrebné mu na začiatok trochu pomôcť.

příroda
 
Ako rozmnožiť brečtan
 
Brečtan môžete rozmnožovať vegetatívne aj generatívne, teda zo semien, alebo odrezkov. Rozmnožovanie z odrezkov je samozrejme o čosi rýchlejšie a vo väčšine prípadov aj veľmi úspešné. Brečtan totiž na svojej stopke vytvára korienky, ktoré sa dokážu ujať aj tých najnehostinnejších podmienkach, napríklad v škárach na betónovom múre. Stačí ak si z lesa prinesiete niekoľko odrezkov, zasadíte ich do zeme a upevníte o vybranú oporu.
 
Najistejšou možnosťou ako brečtan úspešne pestovať, je predpestovaná priesada, ktorú si kúpite v obchode. V tomto prípade máte istotu, že vám porastie ako z vody a bez nepríjemných prekvapení.
 
Ako brečtan prichytiť
 
Ak chcete, aby sa vám táto rastlina šplhala po múre, či stene domu, musíte jej na začiatok trošku pomôcť. Ideálnym spôsobom sú háčiky, ktoré sa používajú na pripínanie káblov v domácnostiach. Pokiaľ chcete brečtan pestovať na múre, v ktorom je dostatok škár, môžete použiť kúsky drôtiku, ktoré ohnete do oblúčika. Prichytíte ním rastlinu a ich konce zapichnete do škár.
Ak chcete, aby brečtan časom zapustil korene priamo do múru, dajte si pozor na to, ako ho naň pripnete, strana stonky, z ktorej vyrastajú drobné korienky, musí smerovať smerom ku škáram. Korene sa budú prirodzene ťahať do nich a po čase úspešne zakorenia.

staré dveře
 
Úspešné pestovanie
 
Brečtan je veľmi nenáročná rastlina. Je schopný rásť aj v tej najnekvalitnejšej pôde. Dôležitá je jediná vec, a to, aby ste zeminu skyprili do dostatočnej hĺbky. Popínavé rastliny totiž radi zapúšťajú korene poriadne hlboko. Ak narazia na príliš ťažkú zeminu, musia vynaložiť veľa úsilia na jej zdolanie, a preto nebudú rásť tak, ako by ste si predstavovali.