V akváriu nemusia plávať len rybičky


V prvom rade je potrebné sa rozhodnúť, či chceme chovať sladkovodné, alebo morské živočíchy a rastliny. Ich kombinovanie veľmi neprichádza do úvahy, keďže majú veľmi rozdielne potreby pre svoj život. V oboch prípadoch, však môžete okrem rybičiek chovať aj iné vodné tvory, ktoré akvárium spestria a v nejednom prípade dokonale doplnia celý jeho ekosystém.

sasanka

Morské akvárium

V nádrži so slanou vodou môžete chovať hneď niekoľko zaujímavých živočíchov, ktoré dnes nie je problém zohnať priamo v akvaristike, alebo na internete. Jednými z nich sú napríklad sasanky. Vyberať si môžete z naozaj pestrej ponuky druhov a farieb. Každá z nich samozrejme potrebuje trochu rozdielnu starostlivosť. Vo všeobecnosti by sme však mohli povedať, že všetky druhy potrebujú dostatočné prúdenie vody a svetlo. To zabezpečíte vhodnou filtráciou a v prípade, že akvárium nie je na slnečnom mieste, pomôže klasická terárijná žiarovka.
Akvárium nádherne spestria aj koraly. Na výber máte tvrdé, alebo mäkké. Ďalšie potvory, ktoré môžeme v morskom akváriu chovať sú hviezdice, ježovky, rôzne druhy slimákov, alebo krevety.

akvárium

Sladkovodné akvárium

Aj v sladkej vode, môžu okrem klasických rybičiek žiť, netradičné tvory. Asi tými najklasickejšími sú slimáky. Existuje ich však niekoľko druhov, takže nemusíte siahnuť iba po klasických, ktoré môžeme vidieť v každej akvaristike. Okrem estetickej funkcie, slimáky našu nádrž najmä čistia. Preto urobia veľký kus práce za nás. Na chov sú vo všeobecnosti veľmi nenáročné, takže si ich môže zaobstarať aj začiatočník. Medzi veľmi zaujímavo vyzerajúce druhy patrí napríklad Neritina Zebra, Ampulária fialová, Piskorka pichľavá, alebo Vežovka malajská.
Od rias vám akvárium vyčistia aj rôzne druhy minirakov. Tie sú vhodné aj k rybám a nelikvidujú rastlinky. Trochu opatrnejší treba byť pri väčších rakoch. Ich, totiž so sebou prináša isté úskalia.

korálový útes

Zaujímavé a nenáročné sú taktiež niektoré druhy sladkovodných mušlí. Napríklad Korbikula jávska, Anodonta, či mušľa Scabies crispata. Zakúpiť si ich môžete aj v bežnej akvaristike, ale na internete nájdete omnoho väčší výber.