Cestovanie nemusí byť utrpenie

Čas dovoleniek, leňošenia je tu a my už rozmýšľame čo si zbalíme, čo nemôžeme zabudnúť doma a bez čoho sa tých pár dní zaobídeme. Dovolenka je jednoducho super. Horšie to je so spôsobom prepravy. A nemusí sa to týkať len dovoleniek. Návšteva rodiny, výlet, alebo rodinný víkendový pobyt,…to všetko si vyžaduje cestovanie na určené miesto a cestovanie naspäť. Cesta tam a naspäť môže byť pre niektorých ľudí problém. Značná časť populácie totižto trpí morskou chorobou, cestovnou nevoľnosťou, alebo odborne povedané kinetózou.

zoufalost

Choroba z pohybu – kinetóza.
Chorobou z pohybu trpia ľudia pri akomkoľvek pohybe okrem chôdze a behu. Chôdza a beh sú pre organizmus prirodzené, rýchlejší pohyb už nie (jazda autom, plavba loďou, let,…). Kinetóza je vlastne choroba z pohybu a vyvoláva ju náš vlastný mozog, ktorý počas cestovania dostáva dve rôzne informácie, ktoré sa navzájom vylučujú. Centrum rovnováhy (máme ho v strednom uchu) dáva mozgu signál, že sme v pokoji (sedíme v aute), ale naše oči vysielajú signál, že sme v pohybe (sledovanie cesty z okna auta). Sám mozog nevie z týchto informácií vyhodnotiť situáciu, nevie v akom stave sa nachádzame a jediná jeho reakcia je spustenie cestovnej nevoľnosti.
Morská choroba môže vzniknúť aj keď sú signály opačné. Napríklad letíte lietadlom, oči máte upretá na sedadlo pred sebou ale pri turbulencii vaše centrum rovnováhy registruje pohyb. Do nášho mozgu sa zas dostávajú protichodné informácie a nasleduje zas známa, nežiaduca, reakcia mozgu.

loď

Príznaky morskej choroby.
Zo začiatku sa cítite unavení, po chvíľke sa pridajú bolesti hlavy, obleje vás studený pot, zvýši sa tvorba slín, zblednete a v horších prípadoch môže dôjsť k zvracaniu. Nie je zriedkavé ani závrat, grganie, plynatosť a nízky krvný tlak.

resort

Pomoc pri kinetóze.
Najlepšie je ak si počas cestovania nájdete vhodné miesto v dopravnom prostriedku. V aute, alebo autobuse sú to predné sedadlá, kde môžete sledovať cestu pred sebou. Ak sa plavíte loďou nájdite si miesto na sedenie v strede lode – tam sú pohyby lode najmenej citeľné a to isté platí pre lietadlo, sadnite si do stredu lietadla.