Čo znamená dôvera vo vzťahu?

Dôvera – toľko sa o nej rozpráva no občas sa môže zdať, akoby to boli všetko iba prázdne, bezduché slová. Ako ju vnímate vy? Myslíte si, že je taká dôležitá? Ak nie, mali by ste istotne prehodnotiť svoje rozhodnutie a ak sa pýtate prečo, čítajte ďalej.

ruce

  • Je základom každého funkčného a dobrého vzťahu, pretože iba na nej sa dá stavať. Pokiaľ váš vzťah neplynie z dôvery ktorú cítite k svojmu partnerovi, plynie z toho množstvo skrytých strašiakov, ktorých si začnete (ale aj nemusíte) začať uvedomovať až neskôr. Ako napríklad úprimnosť, komunikácia, a v konečnom dôsledku aj samotná láska, pretože na jej udržiavanie musíte vzťah neustále zalietať ako rastúce kvety, nemôžete ju jednoducho odložiť na policu a čakať, že sa bude zdokonaľovať sama, v inom prípade jednoducho zahynie.
  • Prečo aj úprimnosť a komunikácia spadá pod dôveru? Pretože pokiaľ milovanému človeku veríte, nemusíte sa obávať, že nech sa čokoľvek vo vašom vzťahu stane, môžete si to hneď bez obáv vydiskutovať a to úprimne. Pokiaľ vašej polovičke nedôverujete, pravdepodobne sa jej bojíte na isté veci aj spýtať a neboli by ste k nej celkom úplne otvorený. A teda dôvera ovplyvňuje vlastne chod celého vzťahu.

žena

  • Žiarlivosť je ďalším veľkým strašiakom vo vzťahoch, vraví sa, že pokiaľ sa príliš obávate, že by vás váš partner podviedol, je to najmä preto, že by ste to sami dokázali spraviť. Tento poznatok pochádza zo psychológie, a ide v jednoduchosti o to, že správanie iných zrkadlíme len podľa svojho vlastného, pretože ako človek, nemáme k dispozícií iný vzor správania. To ako sa správajú iní tiež súdime len podľa seba, pretože len predpokladáme ako sa cítia na základe svojich skúseností, v skutočnosti do nich nevidíme. Žiarlivosť plynie najmä zo strachu, že nie sme dosť dobrý, že náš partner náš až tak nemiluje ako tvrdí. No a kde to má opäť pôvod? Samozrejme, v dôvere!