Kvalitný spánok – základ zdravia

Všetci vieme, že spánok je dôležitý, možno si ale neuvedomujete, ako veľmi. Nedostatok, alebo nedostatočne kvalitný spánok, môže viesť k vážnym zdravotným problémom.
V tele máme akési vnútorné hodiny. Vďaka nim nás organizmus vie, kedy sa spí, kedy sa je a kedy sa funguje. Ak však spánok nie je taký, ako mal byť, tieto hodiny prestanú pracovať správne. A to je problém.

postel
 
Ak máte dlhodobo problém zaspať, neriešte to tabletkami, ktoré môžete kúpiť  v lekárni bez lekárskeho predpisu. Môžu vám síce pomôcť na krátky čas, avšak po chvíli sa môže veľmi ľahko stať, že bez nich nebudete vedieť žiť, konkrétne spať. Telo si dokáže na podobné látky veľmi rýchlo navyknúť a ak mu ich odoprieme, začne sa brániť. Lepším riešením je návšteva lekára. Navyše sa môže jednať aj o vážnejší problém. Časté budenie, alebo neschopnosť zaspať môže značiť problémy s pečeňou, obličkami, tlakom, alebo srdcom.

spánek
 
Druhým prípadom je to, ak nespíte vedome. Nadmerné množstvo pracovných povinností, alebo časté nočné služby. Pamätajte si, že zo zákonníka práce máte právo na to, aby ste si mohli takpovediac oddýchnuť. Znamená to to, že zamestnávateľ vám nesmie dávať nočné služby deň za dňom a ešte od vás chcieť, aby ste pracovali aj cez deň. To isté platí aj o pracovných úlohách na doma. Ako zamestnanec máte síce svoje povinnosti, ale taktiež práva. Preto sa nebojte ozvať. Zdravie je vždy na prvom mieste.
Ak chodíte spať neskoro len preto, že neviete donútiť zaľahnúť skôr, snažte sa to krok za krokom zmeniť. Už po krátkom čase prehodíte svoj režim, na čo telo dokáže zareagovať naozaj nepríjemne. Celkové vyčerpanie, kolaps organizmu, alebo srdcová príhoda. To všetko vám reálne hrozí. Ak si myslíte, že na takéto veci máte ešte málo rokov, ste na omyle. Spomínanú srdcovú príhodu môžete prekonať pokojne aj v dvadsať päťke.