Prečo nekupovať vajíčka z klietkových chovov

Na pultoch našich predajní nájdete vajíčka s rôznymi označeniami. Číslo nula hovorí o vajciach z BIO chovu, jednotka označuje chov voľne chovaných sliepok, dvojka takzvaný podstieľkový chov a trojka chov klietkový. My sa pozrieme na tú najhoršiu možnosť, a to číslo 3, teda na vajíčka , ktoré pochádzajú od sliepok chovaných v klietkach.

vajíčka
 
„Zakázaný“ klietkový chov
Podľa aktuálnych zákonov Európskej únie, museli všetci chovatelia prejsť na takzvaný obohatený, klietkový chov. Rozdiel je iba v tom, že zvieratá majú k dispozícii o pár centimetrov priestoru na viac, bidlo a malé hniezdo. To však ale v skutočnosti vôbec neznamená, že sú chované humánne.
 

Ako to funguje

Aby ste pochopili, prečo je takáto chov sliepok katastrofálny, musíme sa pozrieť na začiatok. Najprv sa z vajíčok vyliahnu kuriatka. Tie sú ihneď po narodení triedené. Samice sú chované na produkciou vajec. Takéto „šťastie“ ale nemajú malé kohútiky. Tie sú zaživa vhadzované do strojov, kde sú rozomleté. Kohút totiž vajcia neznáša, takže je nadbytočný. Životná púť sliepok však nie je o nič lepšia. Celý život prežijú v malých, stiesnených klietkach, bez prístupu k čerstvému vzduchu, či slnku.

kuřátka
 
Keďže sliepky žijú natlačené na niekoľkých centimetroch štvorcových, nie je ničím neobvyklým, že sú vážne zranené, trpia chorobami a infekciami. V takýchto farmách sa bežne deje i to, že mŕtve zviera z klietky vytiahnu až vtedy, keď je v značnom štádiu rozkladu. Samozrejme, že liečba by bola neekonomická, takže takýto postup je pre všetkých výhodnejší.
 
Po niekoľkých mesiacoch, kedy sliepka už nedokáže produkovať tak vysoké množstvo vajíčok, je opäť zaživa pomletá, rozobraná na časti, alebo inak spracovaná na mäso.
 

Nemusíte milovať zvieratá

Možno nepatríte k ochrancom zvierat, možno si hovoríte, že hospodárske zvieratá sú na to, aby nás nakŕmili. Zamyslite sa však aj nad svojim zdravým. Jedli by ste vajíčko, ktoré niekoľko hodín ležalo medzi infekčne chorými, alebo dokonca rozkladajúcimi sa zvieratami? Čo „dobré“ môže obsahovať takáto potravina. Vajcia z voľných chovov dnes navyše kúpite iba o pár centov drahšie. Je teda načase sa poriadne zamyslieť.