Poruchy príjmu potravy môžu ohroziť vás aj vašich blízkych

Každú chvíľu obletí svet nový, zaručene zdravý spôsob stravovania. Bolo vegetariánstvo, neskôr prišlo vegánstvo, dnes tu je surová RAW strava. Zistiť čo z toho je zdravé a čo nám už škodí je niekedy veľký problém. Ak k tomu pripočítate nároky kladené na štíhlu a sexy postavu máme na problém zarobené.

duševno

Poruchy príjmu potravy.
Aj keď táto porucha vyvoláva dojem, že ide o problémy stravovania ide o duševnú poruchu, ktorá sa lieči u psychiatra. Zistiť či toto ochorenie trápi aj vás, alebo vaše dieťa je niekedy náročnejšie. Toto ochorenie postihuje najčastejšie mladých, dospievajúcich ľudí, ale objaviť sa môže aj u dospelých a starších ľuďoch. Existuje niekoľko typov tejto poruchy.

cvičení

Anorexia – najčastejšie sa objavuje u dospievajúcich dievčat. Nároky na štíhlu postavu ich doženú k odmietaniu jedla. Hlavnými príznakmi sú časté cvičenie, odmietanie jedla, hranie sa s jedlom na tanieri, užívanie liekov na preháňanie, stravovacie rituály. Počítaním kalórií sú až posadnutí. Mávajú časté depresie, sú impulzívni, náladový, majú sklon k perfekcionizmu. Obavy, strach až hrôzu v nich vyvolá predstava obezity a nadváhy.
Ak niekto trpí anorexiou môžete si na ňom všimnúť

  • Častú únavu
  • Vypadávanie vlasov
  • Nízky krvný tlak
  • Suchá pokožka s jemnými chĺpkami
  • Je mu stále zima

steak
Anorexia môže vážne ohroziť zdravotný stav pacienta. Nedostatok vitamínov, minerálov a ďalších živín môže skončiť tragicky – smrťou.
Bulímia – druhá najrozšírenejšia porucha príjmu potravy na svete. Na rozdiel od anorexie sa ľudia s bulímiou najedia, a to poriadne. Bulímia sa prejavuje záchvatmi jedla. Počas nich sa pacient nedokáže kontrolovať, zje všetko čo mu príde pod ruky. Od čokolády až po steak čokoľvek. Počas tohto záchvatu príjme toľko kalórií, koľko bežný človek príjme za 3 – 4 dni. Hneď po záchvate sa dostaví pocit viny a hanby a pacient sa snaží všetkého jedla, ktoré zjedol zbaviť – vracaním, užitím preháňadiel, alebo nadmerným cvičením. Ľudia, ktorý trpia bulímiou majú poškodenú zubnú sklovinu (častým zvracaním), sú dehydratovaní, majú časté zápaly hrdla.