Prognóza rastu Spojeného kráľovstva klesá

Vzhľadom na slabší globálny rast a pretrvávajúce obchodné napätie medzi USA a Čínou banka ponechala úrokové sadzby nezmenené na úrovni 0,75%.
 
Uviedla, že sa očakáva, že britská ekonomika tento rok porastie o 1,3%, oproti predchádzajúcej projekcii 1,5% v máji.
 
Banka tiež znížila vyhliadky na rast v roku 2020 na 1,3% z predchádzajúcej projekcie 1,6%.británie.jpg
 
Prognózy sú založené na predpoklade, že Spojené kráľovstvo opúšťa EÚ s dohodou Brexit – avšak v prípade, že nedôjde k dohode, môže byť rast oveľa pomalší.
 
Výbor pre menovú politiku (MPC) banky, ktorý stanovuje úrokové sadzby, uviedol, že Spojené kráľovstvo pravdepodobne v priebehu troch mesiacov do júna stagnuje.
 
Jeho štvrťročná správa o inflácii predpovedala iba mierny rast v nasledujúcich mesiacoch z dôvodu pretrvávajúcej neistoty ohľadom budúceho vzťahu Spojeného kráľovstva s Európskou úniou.
 
Uviedla, že existuje šanca, že ekonomika sa na začiatku budúceho roka zníži, pričom na vyhliadky Spojeného kráľovstva bude mať vplyv aj globálne obchodné napätie.
 
Konštatovalo sa v ňom, že od konca roku 2017 došlo k „významnému a všeobecnému spomaleniu“ svetového rastu.
 
Na vrchole stáročia veliteľstva Bank of England sa nachádzala poveternostná lopatka, ktorá slúžila na včasné naznačenie toho, kedy bol vietor vhodný na príchod obchodných lodí na Temži, ktoré potrebovali jej finančné prostriedky.
 
Bankové banky museli naďalej predpokladať, že bude existovať hladký Brexit, pretože to je oficiálna politika vlády.
 
Banka sa nerozhodla načrtnúť podrobné dôsledky neklasického Brexitu.
 
Predpovedajúc cestu ekonomiky prostredníctvom politických machinácií možnej dohody, Brexit sa podobá jazde so zamrznutým čelným sklom a zlomeným sat-nav.brexit.jpg
 
Aký je výhľad na úrokové sadzby?
Prognózy MPC týkajúce sa stabilného rastu, inflácie a zamestnanosti sú založené na predpoklade hladkého Brexitu, v ktorom Spojené kráľovstvo uzavrie dohodu.
 
Uviedla, že v tomto scenári by bolo „vhodné“ zvýšiť úrokové sadzby, aby sa zabránilo prehriatiu ekonomiky.
 
Prvýkrát však objasnil aj dôsledky dohody o obchodovaní s Brexitom a uviedol, že by to pravdepodobne viedlo k spomaleniu rastu, vyšším cenám a slabšej libre.
 
Banka už predtým uviedla, že v tomto scenári nemusí automaticky znižovať úrokové sadzby.
 
Tvorcovia politík tiež varovali, že existujú obmedzenia, do akej miery môže MPC stimulovať hospodárstvo, ak Spojené kráľovstvo opustí EÚ bez dohody.