Ako si poradiť s podmáčanou záhradou?

Zahradníčenie je veľmi zaujímavá a kreatívna činnosť na vyplnenie voľného času. Niekedy ale môže byť celkom náročné presne určiť podmienky alebo prostredie, ktoré záhrada poskytuje. Napríklad množstvo vody je veľmi špecifická požiadavka a potreby rastlín sa môžu meniť v závislosti od spôsobu pestovania, typu pôdy ale aj podnebia.

kedlub
 
Veľmi jednoduchý spôsob ako zistiť priepustnosť pôdy vo vašej záhrade je jamkový test. Vykopte približne 30cm hlbokú dieru do zeme, naplňte ju vodou a nechajte vsiaknuť. Potom do diery opätovne nalejte vodu a sledujte čas, za ktorý voda vsiakne do zeme. Výsledok vám poskytne približnú predstavu o priepustnosti:
•ak voda odtečie za menej ako minútu pestovanie rastlín by malo byť v poriadku
•ak voda odteká 5 až 15 minút suchomilnejšie rastliny budú prospievať o niečo menej

hlína

•ak voda odteká veľmi pomaly, od 15 až do 60 minút rastliny, ktoré potrebujú dobre odvodnenú pôdu budú potrebovať omnoho menej závlahy ako v iných pôdach
•ak voda nevsakuje takmer vôbec, pôda je zamokrená a bude sa v nej dariť močiarnym rastlinám alebo rastlinám, ktoré rastú pozdĺž vodných tokov
 
Iba zdravá zem poskytuje rastlinám dostatok vody, kyslíka a živín, ktoré potrebujú k svojmu úspešnému rastu. Ak je však zem málo priepustná, ku koreňom sa nedostáva kyslík a takáto pôda podporuje hnilobné procesy. Spôsobov ako ju odvodniť je niekoľko:

farmaření
 
•vykopte cca 20-30 cm hlbokú priekopu s postupným poklesom o 1 až 3 % pozdĺž vašej záhrady a naplňte ju kameňmi strednej veľkosti. Prebytočná voda do nej odtečie a nebude sa držať uprostred vašej záhrady.
•dobrou voľbou sú aj vyvýšené záhony alebo zdvihnutie celej záhradnej plochy nad úroveň okolitej pôdy
•zapracovanie dobre vyzretého kompostu pomocou rýľa do hĺbky cca 10-20 cm môže tiež napomôcť odvodneniu a prevzdušneniu. Pred jeho zapracovaním však najprv zem prerýľujte a nechajte ju deň-dva vysušiť.
•ďalšou z možností je aj výber rastlín, ktoré pomáhajú svojimi koreňmi vysušiť pôdu