Vzdelávanie a výchova mačky

Mačky sú veľmi čisté a milé zvieratká. Neustále sa starajú o seba a dokonca majú aj tendenciu udržiavať svoje miestečko čisté.  Keď držíte mačku doma, nemáte inú možnosť ako dosiahnuť ,aby mačička pochopila ,že má robiť toaletu na jednom mieste. Výchova začína už narodením mačiatka a vo veku 4 až 6 týždňov sa reflexívne dosiahnu prvé výsledky.

kočička

  • Výchovu môžete začať napríklad tým, že v pravidelných intervaloch niekoľkokrát denne dáte mačiatko do priestoru vyhradeného pre toaletu a vlhkým tampónom ,alebo kúskom vaty dráždite konečník mačiatka na stimuláciu vylučovania moču a stimuláciu vylučovania výkalov. Miesto pre toaletu by malo byť  vybrané na stálo, aby sa nemuselo meniť. Mačiatko to nemá rado a nepochopí potom, čo vlastne od neho chcete

 

  • Pre toalety  pre mačky by sme nemali použiť drevené alebo lepenkové škatule, pretože sú vlhké. Špeciálne zásobníky s mriežkami a inými plastovými doplnkami, ako sú napríklad  vaničky, sú pre mačičky veru vhodnejšia a hlavne hygienickejšie pre nás, vhodnejšie na údržbu. Veľkosť toalety by mala byť dostatočne veľká, aby sa mačka  mohla  pokojne pohybovať a zároveň nevyhadzovala výkaly.  Do vnútra je vhodný novinový papier, piesok alebo iný materiál. Mne sa osvedčil piesok. Mám v zásobe plné vrece a často ho mačičke vymieňam

 kočka

  • Špeciálne výplne priestoru pre mačky sú veľmi dobré, ale toto potešenie nie je lacné a navyše musíte  ich kupovať veľa , kvôli hygiene , aby ste  neriskovali choroby a smrad. Používajte radšej starý koberec, strú deku, ktorú ste už chceli vyhodiť a zrazu môže ešte poslúžiť.

 

  • Žrádlo pre mačičku dávajte do nerezovej misky, ktorú tiež viete udržať v dokonalej čistote. Ušetríte tým peniaze na veterinára.

 

  • Návšteva lekára a očkovanie je tiež súčasťou starostlivosti o vášho domáce maznáčika.

 
Nezabúdajme, že sa ale jedná o zvieratko a nepreháňajme to s našou ľudskou starostlivosťou.