Nebezpečné žlčové kamene

Kamene môžu byť malé, ako zrná piesku alebo veľké, veľkosti orechov.  Cholecystitída alebo biliárna kolika nastáva vtedy, keď kameň v žlčníku upcháva žlčovod, cez ktorý žlč tečie zo žlčníka do tenkého čreva.

plíce

Príčiny ochorenia žlčových ciest
Predpokladá sa, že kameň sa vytvára kvôli nerovnováhe látok, z ktorých sa tvorí žlč. Vysoký cholesterol v žlči má tiež určitú hodnotu. Útok ochorenia žlčových kameňov je často vyvolaný bohatými tukovými jedlami.

Príznaky ochorenia žlčových ciest
Častá biliárna kolika prichádza sama od seba. Keď kameň prechádza cez žlčovod do tenkého čreva, bolesť a iné príznaky zmiznú. Ak je kameň taký veľký, že sa nemôže pohybovať, bolesť pretrváva a v takýchto prípadoch je potrebná okamžitá chirurgická intervencia. Ak kameň pretrváva v bežných žlčových kanáloch, ktorými prebieha odtok žlče z pečene a žlčníka, môže sa vyvinúť žltačka (žlté sfarbenie kože) a možné poškodenie pečene.

střeva

Komplikácie v prítomnosti kameňov v žlčníku
Väčšina kameňov žlčníka nepredstavuje nebezpečenstvo, kým nie je zablokovaný kameň žlčových ciest, čo prispieva k vstupu infekcie a vzniku zápalu žlčníka, pečene, pankreasu. Roztrhnutie žlčníka môže viesť k peritonitíde . Chronická choroba žlčových kameňov je tiež spojená so zvýšeným rizikom rakoviny žlčníka.

Čo môžete urobiť?
Počas bolestivého útoku by ste si mali ľahnúť, nejedzť, môžete užívať analgetiká na zmiernenie bolesti . Ak záchvat trvá viac ako 2 hodiny, mali by ste určite vyhľadať lekársku pomoc. Ak máte často bolesti mali by ste sa poradiť s lekárom.

Čo dokáže lekár?
Žlčníkové kamene sú zvyčajne diagnostikované hlavne röntgenovým a ultrazvukom. Mnoho kameňov nespôsobuje žiadne príznaky. V takýchto prípadoch sa liečba zvyčajne nevyžaduje. Ak sa objaví bolestivý záchvat, zvyčajne sa odporúča cholecystektómiu (chirurgické odstránenie žlčníka). V niektorých prípadoch sú predpísané lieky, ktoré prispievajú k rozpusteniu žlčových kameňov.

Prevencia tvorby kameňov v žlčníku
Aby sa zabránilo tvorbe žlčových kameňov, mali by ste:
 

  • v prítomnosti nadváhy skúste nízko kalorickú diétu a cvičenie, aby sa telesná hmotnosť postupne znižovala;
  • Vyhnite sa hojnému množstvu potravín s vysokým obsahom tuku;
  • Pri zisťovaní žlčových kameňov by sa ženy mali vyhnúť estrogénovej terapii, ktorá môže prispieť k tvorbe žlčových kameňov;
  • Mal by sa znížiť príjem cholesterolu v tele.