Rastúca konkurencia streamingových služieb plodí ich vzájomnú záhubu

Pomaly ale isto tušíme, že pozeranie médií formou klasickej televízie alebo antény sa stáva "out", dnešná generácia divákov totiž siaha po modernejšej forme- streamingových aplikáciách.

sledování TV

Táto novodobá cesta dopraje bohatú zábavu a navyše nenudí nekončiacimi reklamami. Ďalšou výhodou je fakt, že ponúka množstvo kvalitných a populárnych filmov a seriálov ako aj aktuálne trendy. Dnešná doba tak otvorila dvere viacerým skvelým službám, ktoré vysielajú formou streamingu a v blízkej budúcnosti ich bude určite ešte viac. Divák má navyše možnosť vlastného výberu video zábavy, má prístup k filmom, seriálom a videám, ktoré v ponuke klasických európskych TV staníc nenájde a okrem toho môže sledovať obsah v najmodernejšej kvalite, respektíve vo vysokom rozlíšení typu Ultra HD a 4K.

televize

K aktuálne najznámejším a najpopulárnejším poskytovateľom týchto služieb sa radí Netflix a po novom aj HBO. Samozrejme nie sú jedinými poskytovateľmi video obsahu, vzniká im konkurencia v podobe aplikácií, spoločností, ale i známych či nových operátorov. Na jednej strane si môžeme vytvoriť názor, že vzájomná konkurencia skvalitňuje služby, no ak sú v jednom kráľovstve viacerí králi, môže to mať i negatívne následky, respektíve streaming sa nemusí vyvíjať podľa predstáv.
Už dnes sa môžeme dozvedieť informáciu, že od roku 2019 sa ku konkurencii streamigových služieb pridá spoločnosť Disney, podobný plán chystá aj Amazon či Comcast. Znie to super, ale pravdepodobne budeme musieť rátať s tým, že obsah bude obmedzený na základe autorských práv.

hulk

Teda ak napríklad Netflix poskytuje filmy od Marvelu, príchodom aplikácie od Disney sa môže všetko zmeniť, pretože právo k vysielaniu týchto filmov preberia práve Disney a pochybujem, že by k vysielaniu dal povolenie i konkurencii. To znamená, že napríklad obsah Netflixu by začal byť chudobnejší na základe autorských práv bežný spotrebiteľ už nebude mať na výber všetko pod jednou strechou, ale ak bude chcieť bohatý obsah, bude si musieť platiť za viacero aplikácií súčasne. Z tohto pohľadu to moc lákavo nevyzerá.